Šiandien, Lietuvos Respublikos Trišalės tarybos posėdžio metu, LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos specialistai kėlė klausimą „Dėl LR Darbo kodekso 144 str. 8 dalies panaikinimo“. Šiuo metu galiojančioje LR DK nuostatoje rašoma, kad „Darbuotojams, kurių darbas yra kilnojamo pobūdžio arba atliekamas lauko sąlygomis, arba susijęs su kelionėmis ar važiavimu, kompensuojamos su tuo padidėjusios išlaidos už faktiškai tokio pobūdžio dirbtą darbo laiką. Šių kompensacijų dydis negali viršyti 50 % bazinio (tarifinio) darbo užmokesčio ir jos mokamos tuo atveju, kai darbuotojui neapmokamos komandiruotės išlaidos“.
Projekto rengėjai siūlo panaikinti šią socialinę garantiją dirbantiesiems, neva tai įgyvendindami XVIII Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos nuostatos, patvirtintos LR Vyriausybės 2021 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. 155. Nutarimo 10.1.4 papunktyje nurodytas veiksmas – parengti ir priimti teisės aktus, nustatančius specialiųjų apmokestinimo sąlygų, kurios iškreipia apmokestinimo teisingumą, atsisakymą. Tačiau tampa neaišku – kurioje vietoje tai yra iškreipiama?
Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ atsakingai pareiškia, kad, visų pirma, LR DK 144 str. 8 d. nustatytos socialinės garantijos – kompensacijos – panaikinimas vienareikšmiškai pablogintų darbuotojų padėtį. Siekis naikinti šią galiojančią darbo teisės garantiją vien dėl to, kad iš šios kompensacijos šiuo metu neatskaičiuojama valstybinio socialinio draudimo įmoka (SODRA), yra neteisingas ir prieštaraujantis sąžiningumo principui.
Visų antra, Vyriausybė, naikindama kompensavimo taisyklę už faktiškai darbuotojo dirbtą laiką lauko sąlygoms ar pagal kilnojamo darbo pobūdį, iš esmės ne tik kenkia silpnesnei darbo sutarties šaliai – darbuotojui, bet ir atima darbo sutarties šalims susitarimo laisvę dėl priemokų, priedų ir kompensacijų. Kaip pavyzdį galima paimti darbą lauko sąlygomis: tai darbas, kurio funkcijas darbuotojas vykdo ne patalpoje, statiniuose, o už patalpų, statinių ribų, kur darbo vietą supanti erdvė tampa atvira. Tai gali būti stogdengiai, aukštalipiai, kelininkai… remiantis žinoma praktika, šių ir kitų panašių profesijų darbuotojai dirba ne 8 darbo valandas, o daug daugiau. Nepaisant to, darbas lauko sąlygomis atliekamas besikeičiant oro sąlygoms – ar tai būtų 30° C karštis, ar minusinė, 10-20° C, temperatūra.
Klausimas labai paprastas: kas atsitiko Lietuvos Respublikos Vyriausybei, kuri įgyvendindama savo planą bei „Kovodama su neva iškreiptų apmokestinimu“, nenori ir nesistengia įsigilinti į tokio spektro darbuotojų darbą, jų sunkumo pobūdį? Keisčiausia tai, kad artimiausių šalių – mūsų kaimynų ES valstybių – dirbantieji turi garantijas ir jomis naudojasi. Mūsų politiniai ekspertai, darbo teisės pseudožinovai, šiandien mano, kad dar mažai kvalifikuotos darbo jėgos išvyko svetur, todėl LR DK 144 str. 8 d. garantijų ir kompensacijų, jų manymu, dirbantiesiems nereikia.
Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“ mano, kad LR Darbo kodekso 144 str. 8 dalies naikinimas yra žalingas Lietuvos dirbantiesiems. Pirmieji streikai jau ir privačiame sektoriuje dėl teisingumo, sąžiningumo principų ignoravimo, prasideda nuo šiandien – vasario 8 dienos. Atėjo laikas įsiklausyti, ko reikalauja dirbantieji. Pagal savo sukurtas programas, drastiškai mažindami dirbančiųjų garantijas, tik padidinsime visuomenės susipriešinimą, susiskaldymą, šešėlinę ekonomiką, nelegalų darbą. Versime dar Lietuvoje likusius stogdengius, mūrininkus, kelininkus, aukštalipius ir kitų, ne ką mažiau svarbių ir reikalingų profesijų žmones emigruoti į kitas šalis, kur darbo sąlygos ir garantijos, socialinis teisingumas yra vertinami ne tik darbdavių, bet ir politikų. „Be Jūsų – nebūtų Mūsų“.