„Vaistas nuo perdegimo“ darbe

amerika

Rūpintis savo sveikata reikia ne tik įprastame gyvenime, bet ir darbo aplinkoje. Nuo psichologinės sveikatos priklauso darbuotojų rezultatai, funkcijų vykdymo efektyvumas. Tačiau, neretai žmonės susiduria su perdegimu darbe. Tai emocinis ir fizinis išsekimas, nepasitenkinimas esamais darbo rezultatais, dėmesio nesutelkimas. Dėl perdegimo darbe gali kilti problemų ir nesutarimų šeimoje, alkoholio ir narkotinių medžiagų, kaip „vaistų atsipalaiduoti“, priklausomybė. Nors savo psichologine sveikata turi rūpintis kiekvienas žmogus individualiai, viena kompanija Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) panaudojo „vaistą nuo perdegimo“ darbe.

Milijonai amerikiečių vis dažniau išeina iš darbo ir permasto, ko jie nori, kai pradedama galvoti apie darbo ir gyvenimo balansą. To pasekoje, prasidėjo Didžiojo persitvarkymo laikotarpis ir organizacijos į tai reaguoja: tenkinta darbuotojų poreikius, pavyzdžiui, dirbti nuotoliniu būdu, suteikti lanksčias darbo valandas, kompensacijas ar net keturias darbo dienas per savaitę! Viena iš tokių įmonių – Amerikoje įsikūrusi internetinė vaikų drabužių mažmeninė parduotuvė. Pačiame koronaviruso pandemijos įkarštyje įsisteigusios įmonės vadovams kilo idėja suteikti savo darbuotojams keturias darbo dienas per savaitę. Pasak parduotuvės bendra-įkūrėjos Kristinos Karbonel (Christina Carbonell), „Savaitės pabaigoje visi darbuotojai būdavo tiesiog išsekę. Pirmadienį, kai jie grįždavo atgal į darbą, darbuotojai būdavo nepailsėję, o tai labai darė įtaką produktyvumui“.

2020 metų gegužę, kai Niujorko pagrindais veikianti įmonė sutrumpino darbo dienų per savaitę skaičių, K. Karbonel pastebėjo bene staigų pasikeitimą. Į darbą atvykę darbuotojai tiesiog „atjaunėjo“. Nuo tada, šis sprendimas tapo darbo kultūros dalimi ir tęsis tol, kol tai veiks. „Tikrai jaučiasi pasikeitimas gyvenime, kai žinai, kad turi tą dieną, per kurią gali viską suspėti – ar tai bebūtų mąstymas apie sunkią darbo problemą, ar suplanuoti konsultaciją su gydytoju, ko negalėjai padaryti anksčiau“, – komentavo Galin Bernand (Galyn Bernard), kita parduotuvės bendra-įkūrėja.

Parduotuvėje dirba per 60 žmonių pagal įprastą darbo laiką, nuo pirmadienio iki ketvirtadienio. Tuo tarpu parduotuvės pagalbos skyrius taip pat dirba keturias dienas per savaitę, tačiau su penktadieniu. Verta paminėti, kad darbo užmokestis nuo darbo dienų skaičiaus sutrumpinimo nė kiek nesumažėjo, prekės pasiekdavo sandėlius laiku, o sezoniniai išpardavimai nė kiek nepasikeitė. Efektyvumas – viena iš pagrindinių vertybių, kuri buvo pagaliau pastebėta ir panaudota teisingai. Siekiant užtikrinti darbo efektyvumą, buvo sutrumpinti pasitarimai ir posėdžiai, o kai kurios valandos tapo laisvos nuo pasitarimų ir posėdžių.

JAV įsikūrusios kompanijos pradėjo taikyti panašias priemones po to, kai prasidėjo Didžiojo persitvarkymo laikotarpis. Žmonės pradėjo vis labiau atsižvelgti į savo sveikatą – tiek psichologinę, tiek fizinę. Atėjo laikas, kai darbuotoju turi būti rūpinamasi ir atsižvelgiama į jo poreikius, sąlygas, o ne jį maksimaliai išnaudoti ir paversti kone kiekvieną dieną veikiančiu robotu. Tik laiko klausimas, kada tokie pasikeitimai atkeliaus ir į Europos šalis, ypatingai rytuose esančiose valstybėse.

O kaip jūs manote: ar Lietuva būtų pasiruošusi panašiems pakeitimams, pavyzdžiui, keturioms darbo dienoms vietoje dabar esančių penkių? Kaip tai pakeistų dirbančiųjų gyvenimą? Juk pradžiai galėtume tokias nuostatas pirmiausiai įtvirtinti Kolektyvinėse sutartyse?