Po seksistinio išsireiškimo darbe – 20 tūkst. svarų

Work-Confrontation-201801

Tikriausiai esate ne kartą girdėję, kad darbe turi būti tik darbiniai santykiai, teigiama atmosfera ir emocijos. Tačiau ne ką rečiau galima išgirsti ir apie įvairius atsitikimus, kai dėl emocijų nevaldymo vadovams ar kolegoms išsprūsta kokie nors įžeidžiantys ar neigiamai paveikiantys žodžiai. Taip atsitiko vienoje iš darboviečių Jungtinėje Karalystėje.

Lėja Best (Leigh Best), 54-erių metų moteris, buvo pašalinta nuo gyvūnų maisto prekių pardavimų asistentės pareigų po to, kai kilo ginčas dėl užsakymų klaidos ir dėl įvairių pastebėjimų, kad įmonė nesilaiko COVID-19 apsaugos reikalavimų. Ginčo metu įmonės vadovas šūktelėjo, kad „Jai (L. Best) tikriausiai prasidėjo menopauzė“. Toks pasakymas buvo panaudotas kaip argumentas dėl užsakymų klaidos ir konfliktiško aiškinimosi. L. Best teigė, kad ne kartą jau buvo priekabiaujama dėl jos amžiaus, lyties ir dėl to ji pasijautė kaip auka. Po tokių įvykių, L. Best pasakojo, kad ji jautėsi „Pažeminta ir nuliūdinta dėl tokio elgesio“.

Tuo tarpu įmonės vadovai – Deividas ir Andrėja Flečeriai (David ir Andrea Fletcher) – teigė,  kad Lėja Best buvo pašalinta nuo pareigų dėl savo „Nepagarbaus ir konfliktinio bendravimo su bendradarbiais ir vadovais“. Ją kaltino dėl darbuotojų supriešinimo įmonės viduje, dėl ko buvo skirtas žodinis įspėjimas. Tačiau teismo eigoje šie teiginiai nepasitvirtino, nes tokie įvykiai nebuvo užfiksuoti. Tačiau dėmesį patraukė Lėjos Best teiginiai, kad ji susilaukė įvairių komentarų iš vadovų dėl jos lyties ir amžiaus. Lėja Best teigė, kad įmonės vadovo žmona vis užsimindavo, kad jos vyras jau ieško jaunesnių moterų, kurios galėtų užimti Lėjos pareigas. Nors toks teiginys irgi nepasitvirtino, tačiau buvo įrodyta, kad dėl L. Best amžiaus buvo išsakyti žodžiai, susiję su menopauze. Tokiu atveju, teismas pripažino, kad atsakovai kišosi į ieškovės privatumą, paliečiant ypatingai jautrią temą ją pažeminant ir sukuriant labai neigiamą darbo aplinką.

Teismas pripažino įmonės vadovus kaltais dėl priekabiavimo, kai Deividas Flečeris įkyriai ir netinkamai iškėlė klausimą, kad darbuotojai tikriausiai yra menopauzė. „Ši tema man yra varginanti ir nenoriu apie tai kalbėti. Tai yra mano asmeninis reikalas“, – komentavo L. Best. Ieškovei buvo priteista beveik 700 svarų dėl užmokesčio praradimo, 4 tūkst. svarų dėl priekabiavimo darbe ir 10 tūkst. svarų už neturtinę žalą. Taip pat prie sumos dydžio buvo pridėti ir priedai, kurie sudarė bendrą 20 tūkst. svarų sumą.

Tuo tarpu Lietuvoje įrodyti mobingą, priekabiavimą kol kas yra nepaprastai sunku, nes tiek Darbo ginčų komisijų pirmininkus, tiek teisėjus veikia praeities stereotipai ir novatoriškumo stoka. Jeigu šiandien kai kuriems teisėjams vis dar reikia įrodinėti, kad profesinės sąjungos yra įstatyminis darbuotojo atstovas darbo santykiuose, tai apie kokią teismų pažangą galima kalbėti? Jie juk uždari,  atsiriboję nuo patarėjų instituto ir visuomenės.

Kaip reaguotumėte, jeigu vadovas pradėtų kalbėti apie Jūsų asmenines sveikatos problemas, gyvenimo etapus, lytį ir amžių?