Idealiame pasaulyje, jei kas nors darbe jūsų nemėgsta, jis tiesiogiai ir laikydamasis procedūrų iškeltų bet kokias profesines problemas. Deja, taip būna ne visada.
Darbo pasaulyje tikėtina, kad per savo karjerą susidūrėte ir susidursite su atskirais asmenimis, ir kai kurie iš jų gali būti labai izoliuojantys abiem pusėms.
Nesvarbu, ar jūsų bendravimo stiliai nesutampa, ar vienas asmuo priima sprendimus, su kuriais kitas nesutinka, ar kas nors komandoje nevykdo savo pareigų, yra daugybė priežasčių, dėl kurių gali kilti nusivylimas ir nerimas dėl ateities darbe.
Žiūrėkite ženklus
Daugelis žmonių profesinėje aplinkoje slepia savo tikruosius jausmus, todėl ne visada lengva suprasti, ar esate nemėgstamas. Tai gali būti ypač aktualu neurodiversiniams (netipiškiems) žmonėms, kurie gali nepastebėti tam tikrų ženklų arba būti itin jautrūs jiems.
Vis dėlto pagalvokite, ar nesate atstumiamas iš socialinės veiklos ir neformalių susibūrimų. Jei pastebite, kad nuolat negaunate kvietimų pietauti, gerti po darbo ar net dalyvauti kavos pertraukėlėse, tai gali reikšti, kad kolegos sąmoningai jūsų vengia.
Bendravimo modeliai taip pat gali daug ką atskleisti. Atkreipkite dėmesį į tai, kaip bendradarbiai bendrauja su jumis, palyginti su kitais. Ar jie su jumis kalbasi trumpai ir tik apie darbą, o su kitais draugiškai šnekučiuojasi? Ar su jumis bendrauja kitokiu tonu? Ar dažnai per susirinkimus atmetamos arba nutraukiamos jūsų idėjos? Ar jūsų bendradarbiai išlaiko fizinį atstumą arba demonstruoja uždarą kūno kalbą? Visa tai gali būti nemeilės ar nepagarbos ženklai.
Kitas būdas tai sužinoti – paklausti patikimo ir intuityvaus kolegos. Gali būti, kad iš eilės nesusijusių įvykių susidarėte netikslų vaizdą, o gal jūsų nuojauta teisinga.
Jūsų kolega taip pat gali padėti nustatyti lengvas pergales, kurios padės pakeisti nuomonę – galbūt padės, pavyzdžiui, arbatos maišelių palikimas kriauklėje, atsiprašymas ir elgesio pakeitimas.
Sunku ,,nuryti“, bet gyvenime ir darbe būtina suvokti, kad tiesiog negalite priversti visų jus pamėgti. Tai neįmanoma. Šis supratimas labai svarbus norint išlaikyti perspektyvą ir emocinę pusiausvyrą darbo vietoje.
Internete gausu citatų ir patarimų šiuo klausimu. Galiausiai darbo vietoje, užuot siekę visuotinio simpatiškumo, galite sutelkti dėmesį į abipuse pagarba ir veiksmingu bendradarbiavimu pagrįstų profesinių santykių palaikymą.
Toks požiūris leidžia nukreipti energiją į produktyvų darbą ir prasmingus ryšius, o ne į bevaisius bandymus visiems įtikti.
Jei ketinate spręsti santykių problemą, pirmiausia pagalvokite apie santykių svarbą. Ar tai pagrindinis suinteresuotasis asmuo, tiesioginis vadovas, ar kolega, su kuriuo dažnai bendradarbiaujate? Jei taip, verta pagerinti padėtį, o kitus santykius galite palikti nuošalyje.
Laikas taip pat labai svarbus. Venkite konfrontacijos didelės įtampos laikotarpiais arba iškart po konfliktų. Apgalvotas požiūris ramesniu metu paprastai duoda geresnių rezultatų.
Be tiesioginės konfrontacijos, yra ir kitų būdų pagerinti santykius darbe. Įsitikinkite, kad dalyvaujate komandos projektuose, laikykitės terminų ir biuro etiketo, sutelkite dėmesį į aukštos kokybės darbą, kuris sukuria pridėtinę vertę jūsų komandai.
Šiuo laikotarpiu galite baimintis komandos formavimo veiklos ir būti linkę ją praleisti, bet to nedarykite. Šie renginiai gali suteikti galimybę bendrauti laisvesnėje aplinkoje, o tai gali padėti panaikinti barjerus ir klaidingus įsitikinimus.
Tačiau kai kuriais atvejais, nepaisant visų jūsų pastangų, darbo aplinka gali išlikti priešiška arba kenkianti jūsų karjeros augimui. Tokiais atvejais gali būti, kad atėjo laikas apsvarstyti galimybę susirasti naują darbo vietą.
Manau, kad ši ,,manęs darbe nemėgsta“ tema labai aktuali daugelyje organizacijų – pažymi LPS ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. Lietuvoje dar nėra populiarūs darbo karjeros treneriai ar konsultantai. Žmonės, kartais tokias situacijas netiksliai tapatina su mobingo elementais. Jei su vadovu geri santykiai, situacijas galima aptarti ir su juo. Tačiau situacijų būna įvairių, todėl svarbiausia ,,neužsisklęsti ir ,,nekankinti“ savo artimųjų“ dėl neigiamų įtampų. Raskite galimybe kalbėtis ne tik su artimiausiais draugais, bet ir su ,,Sandrauga“ su savo darbuotojais. Visada laukiame.
Pagal užsienio spaudą parengė Rūta Gelžinė