Darbo paieškos. Kodėl vadybininkas atmetė jūsų kandidatūrą?

Messenger_creation_53e818f1-f652-434e-91ad-b6f84ce21ca2

Neseniai atlikta personalo vadovų apklausa „Resume Genius“ atskleidė, kad 80 proc. darbo ieškančiųjų yra susidūrę su „ghosting“ ( liet. ,,vaiduoklio“ arba staigus, netikėtas visų ryšių su kokiu nors asmeniu nutraukimas) praktika, įdarbinimo proceso metu. Su  ,,ghostingu“  vis dažniau susidūria  ne tik programėlių mėgėjai, nes jis vis labiau skverbiasi į darbo pasaulį.

Nors niekada nebūna pakankamai geros dingsties, kodėl reikia ieškoti „vaiduoklio“ – dėl pažinčių programėlių ar kitų priežasčių – apklausoje dalyvavę respondentai dalijosi, kad pagrindinė priežastis, dėl kurios jie ieškojo „vaiduoklio“, buvo netikrumas dėl to, ar kandidatas yra tinkamiausias darbui, ar ne.

Apie 33 proc. įdarbinimo vadovų teigė, kad kandidatus ,,atmesdavo“, jei dėl darbo kreipdavosi per daug žmonių ir jie jausdavosi perpildyti.

Tuo tarpu 32 proc. teigė, kad kandidatus išvarė, jei kandidatas neatitiko kultūros, 31 proc. kai atlyginimo lūkesčiai buvo per dideli, ir 31 proc. išvarė kandidatus, kai darbo vieta jau buvo užimta. Dar viena priežastis, dėl kurios kandidatūros buvo atmestos , kai įdarbinančios organizacijos buvo mažesnės, lyginant su didesnėmis organizacijomis.

Didesnėse įmonėse kandidatai dažniau buvo  ,,ghosting-ami“, jei neatitinka įmonės kultūros arba netinka konkrečioms pareigoms.

„2024-ieji kol kas yra sunkūs metai, nes  dėl didžiulio  atleidimų skaičiaus darbo rinka tapo sudėtingesnė. Įmonėms apkarpius biudžetus ir mažinant darbuotojų skaičių, daug žmonių vėl ieško darbo ir susiduria su didesne konkurencija nei bet kada anksčiau“, – sakė CV bendrovės ‚Resume Genius‘ vienas iš įkūrėjų ir vykdomasis direktorius.

„Pridėjus dirbtinio intelekto generuojamų gyvenimo aprašymų antplūdį, dėl kurio užplūsta paraiškų srautas, įdarbinimo vadybininkai tampa vis labiau perkrauti – jiems sunku atsakyti kiekvienam asmeniškai. Todėl vis dažniau pasitaiko „vaiduoklių“ (angl. ghosting), dėl kurių darbo ieškantys asmenys dažnai užstringa apgailėtiname laukimo laikotarpyje, kuris niekur neveda“.

Nors „vaiduoklių“ ieškojimas yra neįtikėtinai varginanti darbo paieškos proceso dalis, gera žinia ta, kad yra keletas dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sustiprintumėte savo paraišką. Pirmiausia nekopijuokite ir neklijuokite tiesiogiai iš dirbtinio intelekto sukurtų CV ar motyvacinių laiškų. Nors nėra nieko blogo pasikliauti pokalbių robotu, kad jis padėtų sukurti jūsų gyvenimo aprašymo struktūrą arba pritaikytų jūsų gyvenimo aprašymą prie darbo vietos aprašymo, tiesioginį kopijavimą ir įklijavimą paprastai galima aptikti.

„Viskas susiję su jūsų patirtimi, todėl pradedu matyti daugiau panašiai atrodančių CV, kuriuos generuoja dirbtinis intelektas“, – sakė Jungtinės Karalystės televizijos tinklo ITV įdarbinimo vadybininkė

Taip pat verta paminėti, kad neprivalote sutikti su tuo, kad įdarbintojas jus apvaginėja – palaikyti kontaktą, tikrinti ir teirautis naujienų yra visiškai priimtina, kai pereinate į pokalbio etapą ir baigėte atrankos pokalbį telefonu arba individualų pokalbį su personalo darbuotojais ar įdarbintoju, kuriam pavesta atlikti šį vaidmenį.

Tačiau, kad ir ką darytumėte, susilaikykite nuo viešo skundų dėl „vaiduoklio“, ,,ghosting“ pasireiškimo socialinėje žiniasklaidoje. Atskiru tyrimu nustatyta, kad 70 proc. darbdavių tikrino potencialius darbuotojus per savo socialinės žiniasklaidos paskyras. Juk sudėtinga priimti į darbą darbuotoją, kuris socialiniuose tinkluose į šuns dienas išdeda buvusias ar esančias įstaigas su kuriomis ,,susidraugauti „ nepavyko.

Papildant šio straipsnio mintis tenka dar kartą pripažinti, kad – kantrybė yra dorybė – sako LPS ,,sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. Mūsų tempai ir noras viską kuo greičiau sudėlioti į vietas, užbėgti įvykiams už akių kartais bumerangu atsisuka į mus pačius ir mes padarome klaidų. Tos klaidos ateityje primena apie save. Todėl nereikia nustebti, kad darbdavys pasidomėjęs apie Jus kaip asmenį socialiniuose tinkluose ,,ghosting-a“ jūsų kandidatūrą. Turėkim kantrybės visi.

 

Pagal užsienio spaudą parengė               Rūta Gelžinė