STREIKAI EUROPOJE. KO GALIME TIKĖTIS DABAR IR VĖLIAU

sandrauga

Streikai Europoje yra įprastas reiškinys, nes darbuotojai, kovodami už geresnes darbo užmokesčio ir darbo sąlygas, nevykdo savo darbo. Baltijos šalių dirbantieji dėl įvairių priežasčių dar nenaudoja efektyviausių kovos formų, ginat savo teises.

Kartais streikai planuojami prieš kelis mėnesius, tačiau apie kitus pranešama paskutinę minutę, todėl visada verta pasidomėti prieš ruošiantis kelionei.

Jei jūsų skrydis ar traukinys atšauktas arba vėluoja, turite teisę gauti naują bilietą arba kompensaciją.

Prancūzijos pigių skrydžių bendrovės „easyJet“ darbuotojai pateikė pranešimą apie neterminuotą streiką, kuris prasidėjo rugsėjo mėn. ir tęsis iki gruodžio 16 d. Taip protestuojama prieš bendrovės planą uždaryti Tulūzos oro uostą.

Tikslios išėjimo iš darbo datos dar nepaskelbtos, tačiau artimiausiomis dienomis ir savaitėmis streikas gali paveikti „easyJet“ veiklą visoje šalyje.

Autobusų, tramvajų ir priemiestinių traukinių operatorių darbuotojai Italijoje ketina streikuoti dėl darbo užmokesčio ir darbo sąlygų. Streikas gali paveikti regioninius ir tolimojo susisiekimo traukinius, kuriuos valdo valstybinis operatorius „Trenitalia“, taip pat privačios bendrovės „Italo“ vykdomas keliones. Pigių skrydžių bendrovės „Easyjet“ pilotai pradėjo streikuoti nuo  spalio 27 d. nuo 13 iki 17 val.

Keleiviai, kurie tikisi keliauti iš Briuselio Šarlerua oro uosto, taip pat susidurs su galvos skausmu, nes šimtai išvykstančių skrydžių atidėti. Belgijos žiniasklaida praneša, kad dėl to nukentės apie 42 000 keleivių. Oro uosto atstovas sakė, kad trūksta pernelyg daug saugumo darbuotojų, kad būtų užtikrintas saugus darbas.

Vietos spaudos duomenimis, maždaug 1 000 valytojų, apsaugos darbuotojų ir viešbučių darbuotojų, atstovaujančių įvairioms Europos profesinėms sąjungoms, dalyvaus demonstracijoje ES širdyje, reikalaudami geresnių darbo sąlygų ir didesnio darbo užmokesčio.

Viena didžiausių Belgijos profesinė sąjunga – Krikščioniškųjų profesinių sąjungų konfederacija – teigė, kad protestuotojai siekia imtis veiksmų prieš „didelį darbo krūvį“ ir „prastas darbo sąlygas“ oro uoste. Tai apima netinkamą darbo temperatūrą, brangią automobilių stovėjimo aikštelę ir per brangius bei ribotus darbuotojams skirtus patogumus. „Nepaisant daugkartinių signalų oro uosto operatoriui… sprendimų vis dar nėra“, – sakoma profesinės sąjungos pareiškime internete. Pranešama, kad Europos ketvirtyje planuojamas dar vienas protestas, kuriuo raginama pakoreguoti ES viešųjų pirkimų taisykles, kurios esą skatina kenksmingas darbo sąlygas visame bloke. Darbuotojai iš Prancūzijos, Vokietijos, Liuksemburgo, Nyderlandų, Norvegijos, Italijos, Ispanijos, Suomijos ir Prancūzijos dalyvaus protesto akcijoje Briuselio oro uoste, kad išreikštų savo susirūpinimą dėl siūlomų viešųjų pirkimų pakeitimų.

Protesto akcijai vadovauja Europos profesinė sąjungos „UNI Europa“ ir „Effat“, praneša Belgijos žiniasklaida. Daugiau nei 100 ekspertų pasirašė laišką, kurį inicijavo UNI Europa ir kuriame pritariama streikui, kuriuo, anot jų, siekiama „sustabdyti lenktynes į apačią“. Laiške teigiama, kad dabartinis ES viešųjų pirkimų procesas sustiprina tam tikras „rinkos sąlygas“, dėl kurių gali būti nepaisoma tam tikrų kriterijų, pavyzdžiui, darbo teisių ir sąžiningų darbo sąlygų.

„Kadangi Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė apie viešųjų pirkimų gairių peržiūrą per kitą savo kadenciją, mes palaikome svarbiausius darbuotojus ir Europos profesines sąjungas jų kovoje už sąžiningų darbo standartų užtikrinimą, kolektyvinių derybų stiprinimą ir darbuotojų balsą šiose užsakomosiose paslaugose“, – sakoma laiške.

LPS ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pastebi, kad – Lietuvos Darbo Kodekse nustatytos drakoniškos sąlygos kai siekiama paskelbti streiką. Tokį kodeksą 2017 metai patvirtino valstiečiai su tuometiniu vyriausybės vadovu S.Skverneliu. Ar pavyks socialdemokratam Darbo Kodeksą padaryti teisingesnį pamatysime per pirmuosius valdymo metus. O kol kas profsąjungos visada gali organizuoti protesto akcijas, įvairius renginius, piketus, kurie taip pat turi atitinkamą poveikį. Svarbu dirbančiųjų sąmoningumas ir vienybė-

 

Pagal užsienio spaudą parengė Rūta Geležinė