„Niekas nemano, kad kredito kortelė iš tikrųjų yra skola“, – perspėja vienas iš taupymo platformos „Raisin UK“ įkūrėjų. Skolos nėra tik skurdžiai gyvenančiųjų našta. Tai parodė ir 2007 m. finansinis krachas, kai žmonės, pagal finansines schemas įsigiję prabangos prekių, pavyzdžiui, automobilių ir laikrodžių, staiga tapo nepajėgūs grąžinti paskolų.
Šiuo metu Europos Sąjungos namų ūkių skola 2025 m. sausio mėn. pasiekė 6,96 trilijono JAV dolerių (6,2 trilijono eurų), rodo CEIC ir Europos centrinio banko duomenys. Nors hipotekos paskolos sudaro daugiau kaip 5,23 trln. eurų, likusi maždaug 1 trln. eurų suma gali kelti susirūpinimą.
Šiuo metu Europos vidurkis yra apie 97 %, tačiau kai kuriuose iš pažiūros turtinguose regionuose, pavyzdžiui, Skandinavijoje ir Nyderlanduose, skolinimosi santykis yra daug didesnis, kartais viršijantis 200 %.
Tačiau ar 2025 m., didėjant pragyvenimo išlaidoms, žmonėms tikrai įmanoma išsivaduoti iš skolų? „Problema yra ne pats skolinimasis, o [rizika], kad skolinimasis taps nekontroliuojamas, ir skolos, kurių nebegalėsime suvaldyti“, – ‚Euronews‘ sakė taupymo platformos „Raisin UK“ vienas iš įkūrėjų Kevinas Mountfordas.
Kokios yra pagrindinės asmeninių skolų priežastys?
Pasak Kevino, kreditinės kortelės, bekontakčiai atsiskaitymai ir lengvas apsipirkimas internetu yra pagrindiniai veiksniai, dėl kurių, pasak jo, žmonių išlaidos bėga pro šalį. 2023 m. Nyderlandai, Danija, Jungtinė Karalystė, Suomija ir Švedija pateko į dešimtuką pasaulio šalių, kuriose kredito kortelių skolos yra didžiausios.
„Aš esu tokio amžiaus, kai biudžetą sudarinėdavai kitaip, išsitraukdavai grynuosius pinigus, juos išleisdavai, o kai jų nebūdavo, jų nebūdavo.“ Tačiau dabar visi žiūrime į savo banko sąskaitos išrašus ir suprantame, kiek daug išleidome pinigų, apie kuriuos iš tikrųjų nepagalvojome.
.
Įtaką pirkimams daro ir asmenų impulsyvumas, jautrumas reklamai.
Šį užsidegimą dar labiau skatina pirkimo dabar ir mokėjimo vėliau schemos. Nors jos dažnai gali atrodyti patrauklus būdas nemokamai pasimatuoti drabužius arba atidėti mokėjimą už „būtiną pirkinį“, Kevinas įspėjo vartotojus, kad prieš pradedant jas taikyti reikėtų atidžiau pasidomėti grąžinimo sąlygomis.
„Turiu draugų, kuriems sunku užmigti, tad ką jie daro vidury nakties? Jie eina į internetą ir pradeda pirkti daiktus. Taigi, socialinės žiniasklaidos priemonės ir naujųjų technologijų operatyvumas gali sukelti problemų, todėl turime būti atsargūs“, – perspėjo jis.
Geriausi patarimai, kaip išbristi iš skolų
Dauguma iš mūsų kada nors gyvenime yra pasiskolinę pinigų. Tai visiškai normalu. Tačiau kai skola, palūkanos ir grąžinimo įmokos pradeda augti, tai gali kelti stresą.
„Nekiškite galvos į smėlį“, – pabrėžė Kevinas.
„Blogiausia, ką galite padaryti, tai, kai tos sąskaitos ateina, tiesiog jas suplėšyti ir padėti į šalį. Problema neišnyks, o tada ji dar labiau sustiprės ir jos pasekmės taps kur kas sunkesnės.“
Pirmiausia jis siūlo pasikalbėti su banku arba paskolos teikėju ir išsiaiškinti, ar galima atidėti mokėjimus. Labai dažnai grąžinimo terminus galima pailginti ir taip sumažinti mėnesines įmokas.
Nelegalūs paskolų rykliukai, kartais prisistatantys kaip legalūs ir besinaudojantys pažeidžiamais asmenimis, ir legalios paskolos iki gyvos galvos, suteikiančios greitus pinigus, kartais gali atrodyti patraukli trumpalaikė išeitis, tačiau grąžinimo sąlygos yra nepalankios ir ilgainiui tik pagilina skolų problemas. Primygtinai rekomenduojama apie finansinius sunkumus pasikalbėti su draugais ir šeimos nariais. Nors kai kuriose kultūrose pokalbiai apie pinigus yra tabu ir daugelis žmonių jaučia gėdą dėl skolų, artimųjų parama gali padėti priimti geresnius finansinius sprendimus ir sumažinti stresą. Tai taip pat gali padėti didinti finansinį sąmoningumą ir švietimą.
„Kodėl jums, kaip šeimai ar draugų grupei, kas ketvirtį ar pusmetį nesusėdus prie butelio pigaus vyno – juk nenorite per daug išlaidauti, – o kodėl tiesiog neperžvelgus savo išlaidų? Šiek tiek pasivaržykite, kaip jas sumažinti, – pasiūlė Kevinas.
Kas yra kredito unija?
Vienas iš pagrindinių Kevino patarimų, kaip kovoti su skolomis, – vengti mokėti už patarimus. Jo teigimu, išleisti daugiau pinigų, kad sumažintumėte savo išlaidas, duoda priešingą rezultatą.
Vietoj to yra daugybė labdaros organizacijų, pasirengusių padėti. Jos taip pat gali padėti su ištekliais, skirtais finansiniam švietimui gerinti, kad žargonas nebūtų toks bauginantis ir svetimas.
„Problema ta, kad jei neturite tokio supratimo, nesijaučiate įgalinti ir kontroliuojantys, kad galėtumėte kuo geriau panaudoti savo finansus“, – aiškino Kevinas.
„Taigi, tai yra bankų ir kitų finansinių institucijų rankose, ir mes tampame labai apatiški. Produktų nekeičiame taip lengvai, kaip turėtume. Taigi tai savaime sukuria problemą.“ O tiems, kurie iš tiesų sunkiai suduria galą su galu ir kuriems reikia pasiskolinti pinigų dar galima kreiptis į kredito uniją.
Kredito unijos yra ne pelno siekiančios, nariams priklausančios ir bendruomenei priklausančios įstaigos, kuriose nariai gali pasiskolinti pinigų mažesnėmis palūkanomis nei tradiciniai skolintojai. Skirtingai nei bankuose, pelnas neskiriamas akcininkams. Narius paprastai sieja vienijantis veiksnys, pavyzdžiui, darbas, vietovė ar pramonės šaka.
Manau, kad tema labai aktuali ypač jaunoms šeimoms- sako profsąjungos ,,Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis. Esu įsitikinęs, kad su artimiausiais žmonėmis, tėvais, broliais, seserimis, ištikimais draugais būtina kalbėtis apie slegiančias skolas paskolas, galimus variantus. Čia negali būti kalbos apie jokias ,,gėdas“ ar ,,nepatogumus“. Tikrai, tikrai atsiranda pasitikėjimas ir artimiausių žmonių bent jau ,,nematoma“ pagalba padedanti priimti racionalius sprendimus.
Mes, kiekvienais metais spalio mėnesį akcijose prieš skurdą sakome, ,,jei tik turite menkiausią galimybę venkite banko paslaugų, kurios ilgainiui ne vienam žmogui pavirsta ,,kilpa“ smaugiančia jūsų gyvenimus.
Pagal užsienio spaudą parengė,
Rūta Gelžinė