Dėkingumo išreiškimas ir priėmimas darbe gali padėti sumažinti stresą, pagerinti nuotaiką ir perspektyvą.
Pirmas dalykas, kurį organizacinio vystymo konsultantė Alison C. Jones padaro atsibudusi, pažymi tris dalykus, už kuriuos yra dėkinga. Tai gali būti toks paprastas dalykas, kaip vėjelis nuo ventiliatoriaus, arba toks reikšmingas, kaip draugo jautrus pasakojimas.
Organizacinio vystymo konsultantė Jones sako, kad ši kasdienė praktika padėjo jai padeda įveikti sunkumus, nerimą ir pažeidžiamumą pradedant savo verslą kaip vienišai mamai. „Kai praktikuojate dėkingumą, mokote savo smegenis visuomet ieškoti teigiamų dalykų bet kokioje situacijoje. Tai visiškai pakeičia viską, ką išgyvenate“, – sakė ji. Dėkingumo praktikavimas ir skatinimas gali būti paprastas būdas pakelti moralę tuo metu, kai atleidimai iš darbo ir ekonominis netikrumas kelia stresą ir nerimą.
Kai kurie darbdaviai nustatė, kad darbuotojai, kuriems išreiškiamas dėkingumas, labiau įsitraukia į darbą ir noriau padeda kitiems. Kiti šalininkai teigia, kad dėkingumo išreiškimas ir priėmimas gali padėti sumažinti stresą, taip pat pagerinti žmogaus nuotaiką ir perspektyvą. Tačiau, nepaisant to, kad dėkingumo skatinimas yra naudingas, jis dažnai pamirštamas kaip vertingas laiko ir išteklių panaudojimo būdas darbo vietoje.
Organizacinių pokyčių ekspertų paklausėme, kaip į darbo dieną įtraukti daugiau dėkingumo. Štai ką jie atsakė. Pradėkite nuo mažų žingsnelių Jei dėkingumo praktiką pradedate praktikuoti pirmą kartą, galite pradėti namuose nuo rutinos, pavyzdžiui, nuo Joneso papročio išreikšti dėkingumą prieš keliantis iš lovos.
Ji pasirūpino, kad jos dėkingumo praktika būtų lengva ir taptų ilgalaikiu įpročiu. Jos vienintelė taisyklė – vengti pasikartojimų ir kasdien ištempti protą, kad rastų naujų dalykų, už kuriuos galėtų būti dėkinga. Jones taip pat rekomenduoja susirasti „dėkingumo bičiulį“, su kuriuo būtų galima dalytis dėkingumu. Toks bičiulis gali būti draugas iš darbo ar socialinių sluoksnių, o idėjomis galima keistis asmeniškai, siunčiant trumpąsias žinutes, elektroniniu paštu ar skambinant telefonu. Daugeliui žmonių padeda tai, už ką jie yra dėkingi, surašyti į dienoraštį.
Dėkingumo puoselėjimas darbe
Darbe komandos vadovas gali pradėti darbuotojų susirinkimą išreikšdamas dėkingumą už tai, kas per praėjusią savaitę pavyko, pasiūlė Piteris Bonannas, konsultantas, padedantis įmonėms kurti sąmoningumu pagrįstas programas.
Kaip žmonės, mes dažnai esame linkę į negatyvumą, tačiau dėkingumas „labai padeda pakeisti žmonių mąstyseną ir jų tarpusavio bendravimą“, – sakė P. Bonanno. Ekspertai dalijosi ir kitomis idėjomis darbdaviams, pavyzdžiui, kad vadovai įteiktų ranka rašytus padėkos raštus, sukurtų dovanų dėžutes, skirtas tokioms svarbioms progoms kaip būsto pirkimas ar vaiko įsivaikinimas, arba dovanotų produktų, skirtų padėkoti slaugytojams, gydytojams, policijos pareigūnams, ugniagesiams ir kitiems darbuotojams, kurie tarnauja savo bendruomenėms.
Dėkingumo parodymo poveikis
„Padėkos parodymas tikrai nieko nekainuoja ir neturėtų būti toks sudėtingas dalykas, tačiau jis vis tiek yra retesnis, nei turėtų būti“, – sakė Jasonas Lalakas iš ne pelno siekiančios organizacijos „Frontline Builders“, kuri sujungia užkandžių, gėrimų ir asmeninės higienos priemonių dovanotojus su gavėjais.
Registruota slaugytoja Denise Wittsell prisimena, kaip pandemijos metu ligoninėje, kurioje ji dirba, tapo tylu. Denverio ligoninės koridoriai, paprastai pilni šeimų ir svečių, staiga ištuštėjo, nes pašalinių žmonių apsilankymai buvo apriboti, o pacientai su ligomis kovojo vieni. Kartkartėmis kas nors iš bendruomenės atnešdavo padėkos dovanų: skanių užkandžių ar moksleivių rankų darbo atvirukų. „Šie spontaniški padėkos žodžiai buvo labai mieli“, – sakė Wittsell. „Tiesiog jautėsi, kad tai labai malonu, ir atrodė, kad mus supa daugybė žmonių, labai palaikantis jausmas“.
Dirbti dėl pokyčių
Nors praktikuojant dėkingumą darbo aplinka gali būti malonesnė, tai nepakeičia geresnių darbo sąlygų. Gera būti dėkingam už tai, kad turime darbą, kuris apmoka sąskaitas yra pragyvenimo šaltinis. – „Būti dėkingiems visiškai nereiškia, kad sutinkame su kuo nors prasta ar taisytina – pažymis ,, Sandrauga” pirmininkas Kęstutis Juknis. Dėkingumo jokiu būdu negalime painioti su sveikomis ir saugiomis Darbo sąlygomis, teisingu apmokėjimu už darbą ir būtiną žmogišką pagarbą darbuotojui. Šiuolaikiniai vadovai labia dažnai įsijaučia ir užmiršta dėkingumą, nes jis niekaip neįsipaišo į liberaliąją paklausos- pasiūlos teoriją.
Mes neatlikome tyrimų apie darbdavių dėkingumo praktikavimą, tačiau mano nuomone lojalalių darbuotojų, sveikų, pagarba grįstų darbo santykių, bendrystės, kuriant saugesnę darbo aplinką pasiekti sudėtinga jei darbuotojų pastangos vertinamos tik Darbo užmokesčio priedų pagalba. Nors dėkingumas nieko nekainuoja, tačiau jo nauda- neįkainuojama- mano Kęstutis Juknis.
O Jums ar dažnai tenka taikyti arba patirti dėkingumą ? Būtų malonu visiems išgirsti apie dėkingumą ypač taikomą darbe.
pagal užsienio spaudą parengė Rūta Gelžinė