Darbas ir asmeninis gyvenimas – kaip išlaikyti balansą?

2014 06 28

Darbo ir asmeninio gyvenimo suderinimas yra per daug svarbus dalykas, kad būtų paliktas Jūsų darbdavio rankose, sako Nigel Marsh – australų rašytojas ir marketingo specialistas. Savo, jau kultine spėjusioje tapti TED kalboje, jis dalinasi metodais, padėsiančias efektyviau derinti asmeninį gyvenimą su karjera, bei išvengti tapimo vienu iš tūkstančių žmonių, kurie „dirba ilgas valandas darbus, kurių nekenčia; kad galėtų nusipirkti daiktus, kurių jiems nereikia;  kad sužavėtų  žmones, kurių nemėgsta“.

Svarbiausia pripažinti tiesą ir nustot naiviai tikėtis, kad valstybė ar kompanija išspręs šitą klausimą už tave. Metas nustot dairytis į kitus, sako N.Marsh. Kiekvienas turi pats imtis atsakomybės ir savo gyvenimo kontrolės. „Nes jei kažkas kitas ir išspręstų tavo gyvenimo problemas, kodėl manai, kad tau patiktų kaip jie įsivaizduoja subalansuotą gyvenimą?“ – priduria N.Marsh. Ypatingai svarbu nepatikėti savo gyvenimo kokybės komercinėms korporacijoms. Ne tik „blogosioms“ – kurios atvirai išnaudoja žmones, verčia dirbti viršvalandžius ir nemoka atlyginimų – bet apskritai jokioms kompanijomis. Nes jų tikslas yra gauti iš tavęs kiek įmanoma daugiau. Todėl kiekvienas turi pats nustatyti ir ginti ribas, kurių nori.

Dar vienas žingsnis link sėkmingo darbo ir asmeninio gyvenimo balanso – tinkamai pasirinktas laikas. Svarbu neįsivaizduoti, kad pokyčiai įvyks per vieną dieną ir neprisiplanuoti per daug. Ne kiekviena diena gali būti idealia diena. Vienomis dienomis pasitaiko daugiau laiko skirti darbui, kitomis – sau ar savo šeimai. Nereikia norėti išlaikyti tobulo darbo-gyvenimo balanso kiekvieną dieną. Tačiau nereikia pulti ir į priešingą kraštutinumą: tarkim, planuoti imtis pokyčių savo gyvenime po to, kai išeisite į pensiją.

Pokyčiai prasideda pripažinus situaciją tokia, kokia ji yra. Ne visus darbus dirbant įmanoma sėkmingai veržtis karjeros laiptais ir  kartu besąlygiškai rūpintis vyru/žmona, 5 vaikais, 8 katėm ir Džeko Raselo terjeru. Tačiau tinkamai susidėliojus prioritetus, galima šiuos dalykus derinti ir, svarbiausia, jautis laimingu. Siekiant balanso, svarbu išlaikyti… balansą. Visai nereikia kardinaliai pakeisti savo gyvenimo būdo. Net skiriant mažai pastangų, tačiau naudojant jas reikiamose vietose, galima drastiškai pakelti savo gyvenimo kokybę.

 

Parengė Rūta Geležinė, remiantis TED.com inf.
Pilnas video (anglų kalba): https://www.ted.com/talks/nigel_marsh_how_to_make_work_life_balance_work