Atviras „Sandrauga“ pirmininko laiškas: socialinis modelis yra paremtas beprotybe

2015-06-27

Diskutuojant apie skandalingąjį Socialinio modelio projektą, paprastai girdimos tik dvi pozicijos: PRIEŠ – t.y. profsąjungos; ir UŽ – visi likusieji. Tačiau tai, kas iš tiesų svarbu kalbant apie šį modelį, taip ir lieka tarp eilučių. LPSF "Sandrauga" pirmininkas Kęstutis Juknis išplatino atvirą laišką, kuriame atkreipia dėmesį į trečiąją poziciją, kuri dažniausiai pranyksta darbo kodekso "liberalizavimo" kakofonijoje. O be reikalo.

Nuo 2003 metų tebegaliojantį ir eilę straipsnių pakeisti spėjusį darbo kodeksą kūrė  žymių mokslininkų, profsąjungų, darbdavių ir visuomenės grupių atstovai, pasiremdami vidurio Europos šalių: Slovakijos, Čekijos, Lenkijos patirtimi.

Šios šalys šiandien yra ekonomiškai saugiausios ir ramiausios šalys vidurio Europoje ir išgyvena geriausius savo laikus per visus krizinius laikotarpius.

Tuo tarpu Lietuvai su savo valdžia nesiseka: vieni per naktį nubraukė pašalpas neįgaliesiems, daugiavaikėms motinoms,  kiti – save vadinantys ,,tipo socialdemokratais“  – lekia ristele skubėdami vergalizuoti darbo santykius,  taip padidinant darbingiausių piliečių emigraciją, bei socialinę atskirtį.

Šių destrukcinių teiginių rinkinys vadinamas „mokslininkų ruoštu naujuoju Socialiniu Modeliu“. Ir grindžiamas jis geležine absurdo logika: kapitalas, gavęs teisę remtis naujai vergalizuotu darbo kodeksu, galės laisvai kurti darbo vietas, nes lengviau galės atleisti darbuotojus iš darbo, padidės darbo našumas ir t.t!

Taip mąstant išeina, kad  ,,Maxima“ dirbanti pardavėja, lyginant su tokia pat pardavėja Vokietijoje, dirbs našiau ir taps konkurencingesnė tik tada, kai dirbs po 50-60 valandų per savaitę, o jos poilsio laikas bus sumažintas iki minimumo!!!

Tik pavartojęs haliucinogeninių medžiagų  galėčiau  teigti, kad  ryškiai korupciniais bruožais  persmelktas projektas padės sustabdyti emigraciją, pakelti darbo užmokestį, sukurti naujų  darbo vietų, padidins darbo našumą.

Tuo tarpu šalies aukščiausi valdininkai ne tik nesigėdija proteguoti šį projektą, bet dar ir skuba jį priimti.

Kažin, ką vartojo – ar kaip kodavosi – Premjeras, kad jam jau nereikia Europos šalyse praktikuojamo socialinio dialogo su profsąjungomis, nes (p. Butkevičiaus žodžiais): ,,sprendimus priimti reikia greitai, nes dabartinė situacija verčia didinti konkurenciją darbo rinkoje“.

Tokį absurdą girdime visur dėl to, kad nesiseka su savo valdžia Lietuvai.

Kęstutis Juknis
Lietuvos  profesinių sąjungų federacijos„Sandrauga“ pirmininkas