Ką verta žinoti apie darbo ginčų komisijas? [1 dalis]

2016-02-03

Individualius darbo ginčus nagrinėjančios darbo ginčų komisijos veikia jau trejus metus ir per šį laikotarpį yra spėjo sulaukti beveik 16 tūkstančių prašymų, skelbia Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Tačiau ar jos tikrai yra panacėja darbo santykiuose kylantiems konfliktams?

Darbo ginčų komisijos įsteigtos prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių nagrinėja neišmokėto darbo užmokesčio, uždelsto galutinio atsiskaitymo, neapmokėto viršvalandinio ar darbo naktį, švenčių ir poilsio dienomis, drausminių nuobaudų, žalos atlyginimo ir pan. klausimus.

VDI duomenimis darbo ginčų komisijose per metus išnagrinėjama apie 5 tūkst. prašymų. Skaičiuojama, kad šis skaičius yra kur kas didesnis nei analogiškų bylų skaičius nagrinėtas teismuose prieš įsteigiant šias komisijas.

Manoma, kad taip yra dėl  darbo ginčų komisijos prieinamumo ir fakto, kad tai daryti „apsimoka“: kreipimasis visiškai nemokamas, mažiau formalumų, nebūtinas advokatas, galima apginti ir nedaug pažeistą teisę (pvz.: neišmokėtą mažą dalį atlyginimo), bylos nagrinėjimas tetrunka 1 mėnesį.

Tačiau yra ir kita medalio pusė – „nebūtinas“ advokatas ne visuomet yra nebūtinas. Įsivaizduokite, kad esate darbuotojas, kuris bylinėjasi prieš darbdavį, pasisamdžiusį puikų advokatą. Ypač, jei byla dėl drausminės nuobaudos, žalos atlyginimo ar panašaus klausimo, galinčio iš esmės apversti gyvenimą. Ar tokiomis aplinkybėmis tikrai norėsite atstovauti pats save ir apsieiti be advokato?

Jei atsakymas yra ne ir advokatą jūs vis dėl to pasisamdote, išauga tikimybė, kad darbo ginčus jūs laimėsite. Štai VDI skelbia, kad praėjusiais metais (beje, nebe pirmą kartą) daugiau nei pusėje nagrinėtų bylų pareiškėjo prašymas visiškai arba iš dalies buvo patenkintas.

Taigi, galimybės laimėti bylą yra išties yra didelės (ypač, jei kreipiesi pirmas :) ). Tačiau ir čia yra „kabliukas“: kadangi norint kreiptis į darbo ginčų komisiją, advokatas nėra būtinas, taigi, net ir laimėjus bylą,  išlaidos advokato paslaugoms nėra atlyginamos.

Tiesa, yra ir kitas būdas užsitikrinti darbo ginčuose kvalifikuotą gynybą ir nebankrutuoti. Apie tai – kitoje straipsnio dalyje.

Parengė Rūta Geležinė. Naudota inf.: VDI ir Kauno diena. Nuotr.: Ryan McGuire