Europos Komisija džiūgauja dėl socialinio monologo?

2016-09-21 121H

Lietuvoje priėmus dirbančiųjų teises drastiškai sumažinantį Darbo kodeksą, Europos Komisija problemos nemato. Priešingai, komisija sveikina „socialinį dialogą“, matyt, turėdama omeny socialinį monologą, kuris vyko Darbo kodekso svarstymo ir priėmimo metu.

Šalies žiniasklaidoje cituoja Europos komisija pozicija dėl Lietuvoje priimto darbo kodekso. Čia skelbiama, kad komisija šį priėmimą vertina teigiamai, nes:

„Šiame kontekste Komisijos tarnybos ne vieną kartą atkreipė dėmesį į būtinybę tobulinti darbo santykius reglamentuojančius teisės aktus siekiant padidinti darbo santykių lankstumą ir saugumą, taip pat, kad įgyvendinant reformą svarbu įtraukti socialinius partnerius ir palaikyti plataus masto socialinį dialogą“, – teigė M. Vaščega.

LRT.lt

Tuo tarpu bent menkai stebėjusieji Darbo kodekso priėmimą, puikiai supranta, kad ko jau ko, bet socialinio dialogo šiame procese nebuvo nė kvapo, o socialiniai partneriai buvo atvirai ir ciniškai eliminuojami iš priėmimo proceso. Kitaip tariant, jei kas nors socialinio ir vyko, tai tik monologas.

Priminsime, kad su profesinėmis sąjungomis trišalėje taryboje buvo suderintas visai kitas Socialinio modelio (taigi, ir – Darbo kodekso) variantas, nei pateiktasis Seimui; profesinių sąjungų ir visuomeninių organizacijų atstovai  dalyvavo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdžiuose, bei (vėl) teikė pastabas ir siūlymus; likus kelioms dienoms iki šiame komiteto suderinto kodekso varianto svarstymo Seime, grupelė Simo narių priregistravo eilę visus susitarimus paneigiančių  pastabų, kurios Seimo posėdžio metu praslydo lyg per sviestą; tuomet kodeksą blokuoti jau ėmėsi Prezidentė. Tačiau net ir šios,  truputį socialinio teisingumo į Darbo kodeksą turėjusios įnešti, pastabos buvo nupūstos.

Tiesa, su pačiu Darbo kodekso turiniu Europos Komisija dar nėra susipažinusi, rašo LRT.lt.

Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ ir LRT inf.