Kaip keičiasi atostogų skaičiavimo tvarka?

2016-10-13699206301_d26a61a0bc_o

Nuo pat naujojo Darbo kodekso priėmimo viena tema nepalieka žiniasklaidos antraščių. Tai – atostogos. Kaip žinia, įsigaliojus naujam Darbo kodeksui trumpėja darbuotojų atostogos iš 28 kalendorinių dienų į 20 darbo dienų. Nors Kodekso kūrėjai iš pradžių dar mėgino aiškinti, kad tai nieko nekeičia ir tik įneša aiškumo, yra akivaizdu, kad atostogų trukmė tikrai keičiasi – trumpėja. Tik štai kiek tiksliai, kol kas nežino niekas.

Būtent ši – atostogų – tema jaudina ir neramina labiau nei mažėjančios išeitinės kompensacijos, įspėjimo terminai, socialinės garantijos vaikus auginantiems tėvams ir nėščioms moterims ar net esminio principo – jog darbuotojas yra silpnesnioji darbo santykių pusė, todėl įstatymais jį reikia labiau saugoti – panaikinimas.

Teoriškai, 7 sukauptos dienos po 2017 m. sausio 1 d. turėtų būti verčiamos į 5 darbo dienas atostogų. Tačiau taip skaičiuojant, susidaro skaičiai „per kablelį“. Pavyzdžiui, žmogus, turintis 12 neišnaudotų atostogų dienų, po naujųjų turės 8,57 d.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kuri ir yra atsakinga už visą šią painiavą, atstovai tvirtina, kad tokiu atveju atostogų dienos turi būti apvalinamos darbuotojo naudai. Mūsų pavyzdžio atveju – iki 9 dienų. Bėda ta, kad taip nėra niekur parašyta.

Bent taip teigia portale LRT.lt cituojama Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorė Daiva Petrylaitė, atkreipianti dėmesį, kad šie neaiškumai turėjo būti numatyti ir sutvarkyti Kodekso įsigaliojimą reglamentuojančiose teisės aktuose:

„Dabar ten nieko nėra, tik pasakyta, kad perskaičiuojama į darbo dienas. Manyčiau, tai yra baisinga įstatymo leidėjo, įstatymo projektą kūrusios ir jį Vyriausybei bei Seimui teikusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, klaida. 10 metų dirbau teisėkūros srityje, dėl to neįsivaizduoju, kaip ją buvo galima palikti“.

LRT.lt

Jei ši sistema Jūsų nežavi, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turi Jums sprendimą – išnaudoti sukauptas atostogas dar šiemet – iki gruodžio  31 d.

Išnaudoti atostogas patariama ir tiems, kurie nori „prasiilginti“ šventinį laikotarpį. Mat įsigaliojus naujam nebeliks nuostatos, kad DK šventinės dienos neįskaičiuojamos į kasmetinių atostogų laiką:

Paprastai tai reiškia, kad atostogos patęsiamos tiek dienų, kiek trunka šventės, arba jeigu yra atskiras susitarimas tarp darbuotojo ir darbdavio, tai fiksuojama kaip nepanaudotų atostogų likutis ir perkeliama į ateitį.

LRT.lt

Parengė Rūta Geležinė, remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, LRT  ir kt. inf.