Kasė duobkasiui duobę – bet patys įkrito

Vainatrakis2017-12-12

Baigiantis metams „Sandrauga“ laimėjo dar vieną svarbią bylą. Jos epicentre buvo atsidūręs ir kone apskritus metus teismų slenksčius kartu su profsąjungos teisininkais mynė Kauno SĮ „Kapinių priežiūra“ duobkasys Vaidas. Renkamojo organo narį be profsąjungos sutikimo atleidęs darbdavys netruko pasigailėti – jis ne tik turės grąžinti vyrą į darbą, bet ir išmokėti virš 6000 eurų už priverstines pravaikštas.

Kauno rajone, Rokų seniūnijoje esančiose Vainatrakio kapinėse nuo 2017 m. pradžios SĮ „Kapinių priežiūra“ direktoriaus Ričardo Čėsnos įsakymu netikėtai nuspręsta sutaupyti – buvo panaikinta duobkasio pareigybė ir dirbtinai sukurtos duobkasio-darbininko pareigos. Toks darbo „optimizavimas“ leido iš iki tol čia dirbusių išvežiotojų, darbininkų ir duobkasių atsisakyti pastarųjų paslaugų, jų pareigas užkraunant darbininkams. Po tokio sprendimo Vainatrakyje duobkasiu besidarbavusiam Vaidui buvo įteiktas įspėjimo apie atleidimą iš darbo lapelis.

Tačiau Vaidas buvo Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ renkamojo organo narys. Pagal LR Darbo kodeksą tokiu atveju turėjo būti gautas pačios profsąjungos sutikimas, kad būtų galima vyrą atleisti iš darbo. Atstovaudama ir gindama savo nario interesus „Sandrauga“ sutikimo dėl atleidimo nedavė. Nepaisydama to ir pažeisdama teisės aktų nuostatas apie pareigą siūlyti numatomam atleisti darbuotojui jo kvalifikaciją atitinkančias darbo vietas, SĮ „Kapinių priežiūra“ savo darbuotoją Vaidą 2017 m. sausio mėnesį vis tiek savavališkai atleido iš pareigų.

„Sandrauga“ reagavo žaibiškai ir nedelsdama apskundė atleidimą kaip neteisėtą. Pirmosios instancijos Kauno apylinkės teismas vasarą profesinės sąjungos atstovaujamo duobkasio ieškinį tenkino tik iš dalies – pripažinta, kad atleidimas buvo neteisėtas, bet Vaidas nebuvo grąžintas atgal į darbą. Jam taip pat nebuvo priteista išeitinė kompensacija. Gerai teismų sistemą pažįstantys, kvalifikuoti profsąjungos teisininkai nenuleido rankų ir su ieškiniu kreipėsi į antrosios instancijos teismą.

Įdėtos pastangos atnešė rezultatų. Kauno apygardos teismas praėjusią savaitę neteisėtai iš darbo atleisto „Sandraugos“ nario ieškinį patenkino visiškai. Teismas priėmė sprendimą grąžinti Vaidą į pirmesnes darbo sąlygas iki 2017 m. sausį įvykusio atleidimo bei priteisti iš atsakovės Kauno Savivaldybės įmonės „Kapinių priežiūra“ 6000 eurų viršijantį priskaitytą darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką iki šių metų gruodžio mėnesio.

Narystė profesinėje sąjungoje pasitarnavo su kaupu. Ne vienas žmogus Vaido situacijoje būtų susitaikęs su padėtimi ir atleidimu iš darbo. Tačiau „Sandraugos“ teisininkai teismui įrodė, jog darbo sutartis su Vainatrakio kapinių duobkasiu buvo nutraukta neteisėtai ir nepagrįstai, nes įmonėje struktūriniai pakeitimai realiai vykdomi nebuvo, t. y. duobkasio pareigybė nebuvo panaikinta. Ji liko, tik sujungta su darbininko pareigybe, taigi Vaidui turėjo būti pasiūlytos kitos jo kvalifikaciją atitinkančios pareigos ar persikvalifikavimo galimybė.

Buvimas renkamojo „Sandraugos“ organo nariu apsaugojo vyrą nuo darbo netekimo ir leido prisiteisti visą atlyginimą už priverstines pravaikštas. Vaido istorija yra geras profesinės sąjungos teisinio atstovavimo galimybių pavyzdys. Kaip draudimas suveikianti narystė mūsų profsąjungoje yra nematoma, todėl visoje Lietuvoje įvairiausių profesijų dirbančiuosius atstovaujančios „Sandraugos“ nariai gali būti ramūs, nes apie tvirtą jų teisinį užnugarį darbdavys netgi neturi galimybės sužinoti.

LPS „Sandrauga“ inf.