Atviras „Sandrauga“ pirmininko laiškas: socialinis modelis yra paremtas beprotybe (II dalis)

2015-06-29

Diskutuojant apie skandalingąjį Socialinio modelio projektą, tai, kas iš tiesų svarbu kalbant apie šį modelį, dažnai taip ir lieka tarp eilučių. Lietuvos profesinių sąjungų federacijos "Sandrauga" pirmininkas Kęstutis Juknis savo atvirame laiške atkreipia dėmesį į tai, kas neturėti likti "pasimetę" darbo kodekso "liberalizavimo" kakofonijoje.

Pirmojoje savo laiško dalyje (ją perskaityti galite čia) LPSF „Sandrauga“ pirmininkas pabrėžė, kad kalbant apie „socialinio modelio“ projektą, svarbiausiais vaidmuo – ir atsakomybė – visų pirma tenka politikams. Plačiau apie tai –  antrojoje laiško dalyje, kurią ir pateikiame žemiau:

Šiuo metu visame pasaulyje, o taip pat ir mūsų šalyje, dėl aiškios plėtros vizijos stokos, bei investicijų stygiaus, mažėja darbo našumas. 

Tačiau ši situacija Lietuvoje formuojasi ne dėl Europos standartus  atitinkančio ir galiojančio darbo kodekso, bet  dėl nepakankamo inovatyvumo, nepakankamų investicijų į technologijas, gamybos plėtrą ir pasitikėjimo politinėmis institucijomis stokos. Ar galimos investicijos, jei nesi tikras kas užplauks vyriausybei?

Jei pagal darbo našumą Lietuva siekia 70 % euro zonos vidurkio, tai pagal investicijas į technologijas Lietuva užima vieną paskutinių vietų Europoje. Žemiau mūsų tik Rumunija, Bulgarija ir Latvija. Kitaip tariant, patys verslininkai bijo investuodami rizikuoti, tačiau mes keičiame tinkamai funkcionuojantį darbo kodeksą. 

Žinomiausių ekspertų išvados aiškios: menkos investicijos į Lietuvą yra dėl mažo pasitikėjimo politinėmis institucijomis, chaotišku įstatymų priėmimu, interesų grupių įtaka, nesivadovaujant ekonomine logika, bet ne galiojantis darbo kodeksas.

Kaip pavyzdys gali būti Vokietija, kur darbo įstatymai ryškiai griežtesni nei Lietuvoje, bet ten nuolat investuojama. Tad kam ir dėl ko premjeras pasižadėjo įnešti tokią sumaištį Lietuvoje ?

Beatodairiškas, kaip ne keista ne liberalo, bet ,,socialdemokratų vado“, skubėjimas į praeitį, nebeklausant sveiko proto ir pateikiant Seimui svarstyti sunkiai suvokiamų, nuo realybės, teisingumo ir protingumo kriterijų atitrūkusį darbo kodekso projektą tik patvirtina ekonomikos ekspertų nuostatas.

Kelių būtinų Darbo Kodekso straipsnių pakeitimas, nuoseklios derybos su socialiniais partneriais būtų pademonstravę Europos šalims, kad dabartinė Lietuvos valdžia brandi, demokratiška,  turinti savo ilgalaikę strategiją ir viziją.

Kęstutis Juknis
Lietuvos  profesinių sąjungų federacijos „Sandrauga“ pirmininkas