Ką verta žinoti apie darbo ginčų komisijas? [2 dalis]

2016-02-21

Darbo ginčų komisijos prie Valstybinės darbo inspekcijos buvo sukurtos prieš 3 metus. Nuo to laiko,  tarp darbuotojo ir darbdavio kylantys individualūs darbo ginčai yra sprendžiami būtent čia, tad nuo šių komisijų neatsiejamas yra ir profesinių sąjungų vaidmuo.

Praėjusioje straipsnio dalyje apžvelgėme esminius darbo ginčų komisijų bruožus, tokius kaip greitis (ginčai čia turi būti išnagrinėti per 1 mėn.), produktyvumas (per metus išnagrinėjama apie 5 tūkst. pareiškimų) ir prieinamumas (nemokamas kreipimasis). O taip pat ir tai, kad nors advokato paslaugos čia kreipiantis nėra būtinos, jos nėra ir kompensuojamos.

Darbo ginčų komisijų misija –  sutaikyti konfliktuojančias puses, – darbuotoją ir darbdavį. Siekiant šių tikslų, komisijos nariai renkami iš patvirtinto sąrašo, jais būna tiek darbdavių, tiek darbuotojų organizacijų atstovai.

Profesinės sąjungos ne tik skiria savo atstovus į darbo ginčų komisijos narius, bet ir gali  atstovauti savo narius. Kaip pasakoja tokiais atvejais nemokamą teisinę pagalbą ir pilną atstovavimą teikiančios profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas, tai yra svarbu dėl kelių aspektų.

„Visų pirma, advokato paslaugų įkainiai gali siekti ir nerealias sumas, tad nemokama teisinė pagalba išlygina jų galimybes su darbdaviais, kurie turi kur kas didesnius finansinius resursus ginti savo teises ir yra pripažįstami stipresniąja darbo santykių puse“ – teigia K. Juknis.

„Kitas profsąjunginės gynybos privalumas ypač išryškėja kai nesutarimai yra nevienadieniai ir persikelia už DGK ribų – t.y. į teismus. Pavyzdžiui, ginčijant tarnybines nuobaudas, mūsų teisininkai nuo pirmųjų žingsnių turi  numatę „planą B“, t.y. ilgalaikę strategiją, jei tektų bylinėtis teisme’ – teigia K. Juknis.

Jis taip pat pabrėžia profesinės sąjungos teisininkų, dirbančių išimtinai darbo teisės srityje, sukauptą didžiulę patirtį ir žinias. „Todėl manome, kad profesinės sąjungos nariai turi visas teisinės gynybos galimybes ir garantijas, kurių kitiems dirbantiesiems dėl socialinių ar ekonominių priežasčių gali ir pritrūkti“.

Parengė Rūta Geležinė, LPS „Sandrauga“ inf.